Social
Ultima Oră. Guvernul vrea să majoreze pensiile. Câți bani vor primi în plus românii

Ministerul Muncii face simulări pe mai multe variante de majorare a pensiilor pentru anul în curs, fiind luate în calcul creşteri ale punctului de pensie cu 5%, 8% sau 10%, au declarat pentru Profit.ro surse din Ministerul Muncii.
În cazul în care Guvernul decide o creştere a pensiilor, aceasta ar putea avea loc în toamnă, după rectificarea bugetară, posibil în septembrie, potrivit informaţiilor Profit.ro.
Pensionarii au primit o majorare de 10% a punctului de pensie, de la 1.442 lei la 1.586 lei, la începutul acestui an, în timp ce pensia minimă a crescut cu 25%.

- Sporto zi ago
Sportalert.ro: Ana Bogdan a fost învinsă în primul tur la Valencia
- Justiție24 de ore ago
Ultima Oră. Percheziţii în două judeţe într-un dosar de furt cu un prejudiciu de 100.000 lei
- Sport23 de ore ago
Sportalert.ro: Edward Iordănescu: „Nu sunt un magician, grupul de la naţională este extrem de afectat emoţional şi mental”
- Sport3 zile ago
Sportalert.ro: Edward Iordănescu: „Nu am venit la echipa naţională ca să îmi stric cariera, a fost un joc negru”
- Social16 ore ago
„Sosia mea”, expoziție personală Ileana Dana Marinescu, la Muzeul Național Cotroceni 9 iunie – 24 iulie 2022
- Politic3 zile ago
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, susține soluțiile eurodeputatului Victor Negrescu pentru salvarea proiectelor întârziate și a fondurilor necheltuite din perioada financiară 2014-2020
- învățământ3 zile ago
Peste 126.000 de absolvenţi de liceu s-au înscris pentru susţinerea examenului de Bacalaureat în sesiunea iunie-iulie 2022. Când încep examenele
- Politic15 ore ago
Lovitură pentru Putin. Șeful NATO vine la București. Se întâlnește cu Iohannis